Rony Plesl

Rony Plesl

Rony Plesl (*1965, žije a tvoří v Praze, Česká republika) patří mezi přední mezinárodně uznávané umělce v oboru skleněné plastiky. Jeho jedinečná tvorba vychází z hlubokých znalostí kvalitního sklářství a technologií, které využívá ve svých originálních návrzích a především ve své umělecké tvorbě. Ve spolupráci se sklářskými profesionály posouvá perspektivy možného v médiu skla jak pro současné umění, tak pro vlastní tvorbu. 

Rony Plesl je přední český výtvarník, sochař, designér a profesor. Pleslovo dílo je silně solitérní jak v oblasti výtvarného umění, tak v oblasti designu. Spíše než zpochybňování současných trendů se celý život řídil impulsy z různých oborů. Plesl zkoumá možnosti skleněné plastiky a záměrně k ní přistupuje jako k osobitému médiu. Váží si práce svých předchůdců – profesora Libenského a dalších, kteří tuto relativně mladou disciplínu v České republice založili – a zároveň respektuje historii řemesla.

Pleslovy inspirační zdroje vycházejí z hlubokých znalostí dějin umění a obdivu ke starým mistrům. Vždy byl fascinován geometrií a intimitou italské renesance a architektonickým bohatstvím baroka. Na začátku své kariéry strávil čtyři roky v Benátkách, kde se učil od italských sklářských mistrů. Toto období svého života považuje pro svou tvorbu za zásadní. Dodnes rád vzpomíná na své úvahy o sakrální architektuře, která ho inspirovala jak svými klasickými proporcemi, tak i přebujelostí barevných detailů. Matný povrch barev maskuje přirozenou průhlednost skla. Plesl zhmotňuje vizuálně silné „posvátné“ předměty z tohoto amorfního materiálu podobně jako sochař vyřezává sochu. 

Monumentalitu jeho díla umocňuje jeho světově zcela unikátní sochařská technika litého skla, která umožňuje vytvořit prakticky jakýkoli tvar. Tento unikátní proces spočívá v odlévání skla, jako by to byl bronz, a Rony byl prvním profesionálním umělcem, který tuto techniku ​​použil ve velkém. Technologie mu dává „volnou ruku“ – tvůrčí proces začíná u modelů vyrobených z papíru, sádry nebo dokonce předmětů nalezených v přírodě, které se nakonec stávají artefakty samy o sobě. Sochy z litého skla jsou vyráběny ve spolupráci s českou značkou Sin Studio Gallery. Smysl pro detail a preciznost broušení, typická pro českou sklářskou školu, jsou v Pleslově díle prvořadé, i když nikdy nenahradí konceptuální myšlenky umění. Je to další krok k emancipaci média skleněné plastiky; směrem k jedinečné definici toho, kam lze posunout hranice současného umění. V roce 2018 byla na Fire Walk with Me

poprvé představena přelomová technologie litého sklavýstava v renesančním prostoru Letohrádku královny Anny v Praze. Zlom v Pleslově tvorbě přinesla výstava velké skleněné instalace nazvané Sacred Geometry v Santa Chiara, italské renesanční kapli v londýnském Victoria and Albert Museum v roce 2019. Socha odráží autorovu vášeň pro renesanční geometrii – průhledné skleněné klády jsou dokonale šestiúhelníkový tvar, jako magický přírodní útvar. V kombinaci s uranovými větvemi tvoří abstraktní krajinu, kde se prolíná hmotný svět s duchovním. 

Uranové sklo je jedním z klíčových prvků Pleslova díla. Objevuje se jak v jeho umění, tak v jeho produktovém designu. Uran reaguje na ultrafialové záření a sochy v temných prostorách doslova září a vytvářejí magický efekt. Uranové sklo se v Čechách vyrábí již od baroka, dnes se však pro obtížný výrobní proces téměř nepoužívá. Tato vazba na baroko je podstatná pro umělcovo myšlení i pro kontext jeho tvorby.             

Od roku 2008 je Plesl vedoucím Ateliéru skla na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. V roce 2017 byl jmenován profesorem designu a architektury. 

Umělecká díla Ronyho Plesla jsou zastoupena ve veřejných sbírkách v ČR: Uměleckoprůmyslové museum, Praha; Severočeské muzeum, Liberec; Severočeská galerie, Liberec; Muzeum skla, Jablonec; Moravská galerie, Brno. Mezinárodně: Corning Museum of Glass, USA; Glass Museum Lette, Coesfeld, Německo; Alexander Tutsek Foundation, Mnichov, Německo; Muzeum Jana van der Togta, Amstelveen, Nizozemsko; Muzeum kobry, Amstelveen, Nizozemsko. Stejně tak v mnoha soukromých sbírkách po celém světě.

Za svou práci získal několik ocenění: Good Design Award (2019, 2013, 2010), Red Dot Award (2019, 2007), Czech Grand Design (2011) a další.

 
Na akci mohou být pořizovány fotografie nebo audiovizuální záznamy. Svou účastí dáváte najevo svůj souhlas s focením a nahráváním vaší osoby. Fotografie a videa mohou být následně použity k další propagaci pořadatele.

Termíny

  • St 17.9.2025 — Ne 23.11.2025

Místo konání

Galerie Kaple

Pořadatel

Galerie Kaple