Doprovodné programy

Sklář Palo Macho bude provázet výstavou v Galerii Kaple

 

Etablovaný slovenský malíř na sklo Palo Macho provede zájemce svou ucelenou instalací v Galerii Kaple ve Valašském Meziříčí. Na komentované prohlídce v pondělí 7. června zároveň představí svou nově vydanou publikaci s dosavadní tvorbu. Komentovaná prohlídka výstavy Tabula Rasa se uskuteční v 15.00 hodin.

 

Už jen do 13. června bude k vidění ucelená výstava Tabula Rasa, šitá přímo na míru prostoru Galerie Kaple, na níž slovenský sklář Palo Macho pracoval dva roky. Součástí expozice jsou zcela nové přístupy, které autor ještě nikdy nevystavoval. Díla jsou vytvořena v době pandemie, která Palu Machovi umožnila lepší koncentraci na celkové koncepci připravované výstavy.
Součástí expozice jsou malby na skleněné plochy i zcela nová technika aplikace pigmentu na matné skleněné tabule, z nichž následně vytváří skládané geometrické obrazy. Celou prostorovou instalaci povyšují kovové konstrukce, na kterých jsou instalovány vrstvy skel, s nimiž pracuje jako se symbolem nepopsaného stolu, proto také název výstavy Tabula Rasa. Komplexní až poetický celek uzavírají tři kinetické objekty tavených skleněných kruhů a celkovou atmosféru podtrhuje doprovodné video.
Celá kompozice výstavy nejsou jen samy o sobě plochy skel, ale objekty i architektura. Na architektonickém ztvárnění výstavy spolupracoval autor s designérem a grafikem Marcelem Benčíkem a kurátorkou Slovenské národní galerie Katarínou Bajcurovou.
 
Palo Macho patří k nejoriginálnějším současným slovenským sklářům, a je známý především svými novátorskými přístupy. Dlouhodobě se zabývá malbou na skle a ve skle. Palo Macho studoval na Středním odborném učilišti sklářském v Novém Boru, Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské v Kamenickém Šenově a na oddělení sklářského výtvarnictví na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě. Absolvoval studijní pobyt na École des Beaux Arts v Saint Etienne a v Cité International des Arts v Paříži. Pedagogicky působil na škole užitkového výtvarnictví v Lednické Rovne a od roku 2011 působí jako odborný asistent v Ateliéru skla na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě.

 

 

                                                                                                                                                                                                                                   

VYFOŤ SDÍLEJ VYSTAV – Výstava v ulicích Valašského Meziříčí

Staňte se jedním z aktérů skupinové výstavy ve veřejném prostoru a zároveň odkryjte své tajné či oblíbené místo prostřednictvím fotografie.

Není třeba odtajnit vše! Cílem je vytvořit nosnou vizuální fotografii vycházející z vašich pocitů a vjemů navštíveného místa. Fotografie je hra a poskytuje nám možnost upozornit i na ten nejmenší detail, který není na první pohled zřetelný. Nesvazujte se pravidly, ale hrejte si na cestách za dobrodružstvím nejen ve vašem okolí. Prostřednictvím vašeho fotografického umu zároveň poukazujte na místo, kde byla fotografie pořízena a nasměrujte návštěvníky galerie k cestě a k poznaní dané lokality. Putujme společně do přírody, jelikož to ona nás často inspiruje a dodává energii k životu i vývoji v tvorbě. Navštivme odlehlá veřejná místa a upozorněme na jejich genius loci.

Odborná komise ze zaslaných fotografií vybere 21 nejlepších děl, která budou od 7. červn 2021 měsíc vystavena na výlepových plochách ve Valašském Meziříčí.

U vystavených fotografií nebude chybět popisek se jménem autora a QR kódem, který odhalí přesné místo vzniku fotografie. Fotografii v té nejvyšší kvalitě s velmi krátkým představením, čím Vás dané místo zaujalo, zasílejte na e-mail galerie@kzvalmez.cz do 31. 5. 2021.

Nezapomeňte přiložit adresu či odkaz na mapě, kde byla fotografie pořízena a souhlas o dalším užití veškerých zaslaných podkladů.

Vybraným autorům bude odměnou účast ne této výstavě a následná prezentace na sociálních sítích.

Všem zúčastněným předem děkujeme za jejich iniciativu a jako gesto vděku bude autorům i jejich doprovodu umožněn (po rozvolnění) roční vstup do Galerii Kaple a Galerii Sýpka zdarma.