VERONIKA BROMOVÁ
REHABILITACE

VERONIKA BROMOVÁ

Veronika Bromová (1966) žije napůl v Praze, kde vedu atelier Nová Média 2 na Avu a napůl na Vysočině, kde se svým  přítelem obhospodařuje jeho farmu Chaos, jejíž prostředí se ji stává hlavním inspiračním zdrojem.

Pohybuje se na zvláštní hraně mezi novými technologiemi, které rozhýbávají svět extrémně rychlým způsobem a snaží se zároveň žít archetypální život tradičního farmaření. Její myšlenky se více a více zaobírají věcmi žití života v souladu s přírodou,...nacházení a udržovaní rovnováhy, harmonie a stability ve světě rozkymáceném eknomickými a přírodními extrémy.

V současné práci se blíží více realitě taková jaká je. Ohmatává si materiál dřeva, těla stromů, která jsou s těly lidskými spjata od nepaměti, spřízněné bytosti. V truhlářské dílně svého přítele Ivana Šreka se učí těla stromů opracovávat. Tato práce v sobě sama o sobě nese terapeutickou a meditativní rovinu a to je poloha, kterou vyhledává.

Vytváří objekty, které s tělem mohou koexistovat, být s ním v interakci,...doplňovat ho, stát se jeho prodloužením nebo prostě splynout. V tomto ještě rozpracovaném souboru objektů se objevují dřevěné pahýly, penisy, úseče a klece.

Balancování, držení stability a rovnováhy jak se o to pokouší ve svých videoperformancích je pro ni symbolem zachování rovnováhy a tedy i zdraví a života na naší planetě Zemi. V práci Rehabilitace se Bromová pokouší zapojit do rituálů léčení sama sebe, ale i planety a universa jako jednoho celku. Veronika Bromová u nás jako jedna z prvních začala pracovat s digitálně manipulovanou fotografií a bez zábran se vyjadřovala k ženské problematice. A také jako dosud nejmladší umělkyně reprezentovala v roce 1999 Českou republiku na Benátském bienále.

 

Kurátor výstavy, úvodní slovo: Leszek Wojaczek

 

Program: Bohemia Faria

 

odkaz na stránky Veroniky Bromové: www.veronikabromova.cz

 

 


VERONIKA BROMOVÁ - Curriculum Vitae:
Narozen/Born:
1966 Praha
Studium/Study:
1982 - 86 SOŠV Václava Hollara Praha/Václav Hollar´s Secondary Arts School in Prague
1987 - 93 VŠUP Praha/Academy of Arts, Architecture and Design in Prague (prof. Šalamoun)
Pedagog/Pedagogue:
AVU Praha (vedoucí Školy nových medií II.)/Academy of Fine Arts in Prague(Head of Studio of New Media II.)


Termíny

  • Čt 2.9.2010 — Čt 30.9.2010

Místo konání

Galerie Kaple

Pořadatel

Galerie Kaple

Obrázky