Czech Press Photo 2017

Czech Press Photo 2017

Czech Press Photo je prestižní fotografická soutěž a následná výstava fotografií s více než dvacetiletou tradicí, která každoročně přehledně mapuje a představuje veřejnosti prostřednictvím nejlepších fotografií a dokumentárních filmů nejvýznamnější události uplynulého roku napříč celým společenským spektrem od zpravodajských aktualit přes umění a portréty až po sport a přírodu.

Vznikla v roce 1995 z iniciativy fotografických publicistů Daniely Mrázkové a Vladimíra Remeše a od 21. ročníku se ředitelkou soutěže stala fotografka a galeristka Veronika Souralová.

V letošním roce hodnotila mezinárodní porota 23. ročníku soutěže Czech Press Photo práce 482 fotografů s celkovým počtem 7 277 fotografií. Videosekce se zúčastnilo 26 autorů s počtem 56 videí.

Soutěž probíhala v devíti různých foto kategorií - AKTUALITA; PROBLÉMY DNEŠNÍ DOBY; KAŽDODENNÍ ŽIVOT; LIDÉ, O KTERÝCH SE MLUVÍ; UMENÍ A KULTURA; SPORT; PORTRÉT; PŘÍRODA, VĚDA A ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ; LIFESTYLE a třech video kategoriích AKTUALITA A REPORTÁŽ; FEATURE a INVESTIGATION. Soutěžit mohl každý, kdo má trvalé bydliště v Česku nebo na Slovensku. A to jak vydavatelé, agentury, odborné školy, tak i volní fotografové.

Cílem je přinášet nezávislé a autentické obrazové svědectví o životě tak, jak je vidí doma i ve světě profesionální obrazoví žurnalisté. Soutěž se snaží motivovat autory v každodenním stereotypu jejich práce k osobním pohledům, dává možnost zveřejňovat i to, co z nejrůznějších důvodů nenachází v médiích uplatnění. V zájmu nestrannosti posuzuje práce nezávislá, každoročně obměňovaná odborná mezinárodní porota.

Letošní hlavní cenu Křišťálového oka získal slovenský forograf MARTIN BANDŽÁK s fotografií zachycující chlapce stojícího na ramenou davu na manifestaci Hizballáhu v Libanonu – každoroční oslavy vítězství nad Izraelem na libanonsko-syrských hranicích. Šlo o jednu ze dvou fotografií vybraných z černobílé série kvůli její silné estetice, jež dokládá schopnost fotografa vyprávět jediným snímkem příběh. Fotografie vyniká svou kompozicí a uspořádáním jednotlivých prvků v rámci snímku a je okamžitě čitelná bez nutnosti doplňujících informací. V kontextu soutěže Czech Press Photo představuje symbolickou připomínku nevyřešených politických krizí a konfliktů na Blízkém východě, jež nadále ovládají naši politickou diskusi.

Dále se každoročně vyhlašuje CENA UNHCR (Cena Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky), GRANT PRAHY pražského primátora, Cena CTK (České tiskové kanceláře), CANON JUNIOR AWARDS (cena pro mladé fotografy do 25 let), Cena PICTOART, CENA DĚTÍ, CENA VÝBORU DOBRÉ VULE (Nadace Olgy Havlové „Muj život s handicapem“) a CENA DIVÁKŮ. 

Během existence soutěže Czech Press Photo zasedly v mezinárodních porotách již desítky významných osobností - fotografové, editoři, art direktoři, šéfredaktoři, ředitelé mediálních agentur, kritici a galeristé.

Mezinárodní foto porota zasedla ve složení: Petr JOSEK – předseda poroty, fotograf Česká republika; Clément SACCOMANI – ředitel NOOR Photo Agency, Francie; Stefano CARINI – fotograf, fotoeditor a kurátor, Itálie; Juraj MRAVEC – publicista, investigativní reportér, Slovensko; Jan ŠIBÍK – fotograf, Česká republika; Adrian EVANS – ředitel Panos Pictures, Velká Británie; Filip LÁB – pedagog, Česká republika; Alžběta JUNGROVÁ – fotografka, Česká republika. 

Porota video sekce: Josef HARVAN – režisér, scenárista a producent; Martina HYNDRÁKOVÁ – partnerka mediální agentury STARLEM; Olga SOMMEROVÁ – režisérka dokumentárních filmů a pedagožka; Miro ŠVOLÍK – fotograf; Jan VANIŠ –  kameraman a fotograf.

 

Kurátor výstavy Leszek Wojaczek


 DOPROVODNÝ PROGRAM:

21. 6. 2018 Vernisáž výstavy v rámci zahájení festivalu „Valašský Špalíček 2018“.Open space.

22. 6. 2018 Open space k výstavě v rámci festivalu „Valašský Špalíček“.

23. 6. 2018 Open space k výstavě v rámci festivalu „Valašský Špalíček“.

26. 6. 2018 Současná černobílá fotografie, komentovaná prohlídka.

29. 6. 2018 Komentovaná prohlídka výstavy s kurátorem Czech Press Photo.

30. 6. 2018 Historie Czech Press Photo – přednáška, ukázky z minulých ročníků prezentací ve Valašském Meziříčí.

3. 7. 2018 Setkání fotografů, cyklus přednášek a prezentací v rámci výstavy Czech Press Photo.

4. 7. 2018 Komentovaná prohlídka výstavy Czech Press Photo.

6. 7. 2018 Současná barevná fotografie, komentovaná prohlídka.

11. 7. 2018 Přednáška s projekci World Press Photo.

18. 7. 2018 Lektorský program. Barva ve fotografii

27. 7. 2018 Komentovaná prohlídka s kurátorem galerie

1. 8. 2018 Setkání fotografů, cyklus přednášek a prezentaci. 

10. 8. 2018 Lektorský program. Kompozice ve fotografii.

17. 8. 2018 Historie Czech Press Photo – přednáška, ukázky z minulých ročníků prezentací ve Valašském Meziříčí.

22. 8. 2018 Workshop k výstavě Czech Press Photo

29. 8. 2018  Komentovaná prohlíka výstavy Czech Press Photo

6. 9. 2018 Dernisáž výstavy - odpoledne s Czech Press Photo

 

 

 

 

 

Termíny

  • Čt 21.6.2018 — Čt 6.9.2018

Místo konání

Galerie Kaple

Pořadatel

Galerie Kaple