Boris Jirků
Levou rukou

Boris Jirků
Definoval jsem si výtvarné umění pro sebe tak, že je to autentická zpráva o nás a o našem světě, která nesmí nudit.
Horní Bečva, červen 2022
 
Výstava Levou rukou nám představí výběr z díla akademického malíře a profesora Borise Jirků, jednoho z předních českých současných autorů. Od r. 1990 učil na Uměleckoprůmyslové škole v Praze – vedl hlavní doprovodnou disciplínu, figurální kresbu a malbu (asistent, docent, profesor, posléze i rektor - 2006). Nyní vede figurální malbu a kresbu na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara ZČU v Plzni a do roku 2022 na Fakultě výtvarných umení Akademie umení v Banské Bystrici /SR/.
Celou dobu průběžně pracoval na ilustracích knih G. G. Márqueze. Realizovaly se Kronika ohlášené smrti /Odeon 1986 – cena za československou nejkrásnější knihu 1986/, kultovní Sto roků samoty /Odeon 1988/, Generálovo hodně pozdní odpoledne a nejpozoruhodnější Podzim patriarchy /Vltavín 2017/.
Boris Jirků se kromě ilustrací /kolem 60 knih/ věnuje figurální kresbě, malbě, monumentální malbě, grafice, plastice. Pro jeho díla je typická expresivní nadsázka, zářivá a kontrastní barevnost, vlastní symbolika, vypjatý existencionalismus a dynamická syrovost. Bývá řazen do České grotesky.
Vystavuje po celém světě na společných i samostatných výstavách. Je zastoupen svými díly v mnoha galeriích a soukromých sbírkách, také v České a Slovenské národní galerii. Současně založil a vede mezinárodní evropský projekt FIGURAMA - projekt zaměřený na figurální tvorbu (kresba, malba, socha), který má za cíl mapovat
a porovnávat přístup ke ztvárnění lidského těla na jednotlivých participujících vysokých uměleckých školách.

 

Malíř, sochař, ilustrátor prof. Boris Jirků se narodil 10.dubna 1955 ve Zlíně. V letech 1970 až 1974 absolvoval Střední umělecko-průmyslovou školu v Uherském Hradišti a v letech 1974 - 1980 Akademii výtvarných umění, v ateliéru prof.akad.mal. Arnošta Paderlíka. Do roku 1990 učitel LŠU. Vedl 17 let výuku figurální kresby a malby na VŠUP v Praze. Krátce působil jako rektor.

Věnuje se volné kresbě, malbě, grafice, ilustraci, dřevěné a kovové plastice, výtvarným realizacím v architektuře. Zúčastnil se několika desítek kolektivních výstav u nás i v zahraničí. Většina jeho prací má figurativní charakter, u obrazů a ilustrací hraje významnou roli dynamická perspektiva a výrazná barevnost. Jeho tvorba je podobenstvím současného moderního života s originálním autorským projevem. Pitoresknost, expresivita, mnohdy až absurdnost obrazových příběhů vede ke klasifikaci a přiřazování díla Borise Jirků ke škole české grotesky. Ilustroval mnoho významných děl světové literatury, je držitelem uměleckých ocenění, několikrát získal například cenu Nejkrásnější kniha roku za originální knižní ilustrace.
Boris Jirků patří mezi nejvýznamnější současné autory, je zastoupen ve sbírkách po celém světě.

Na akci mohou být pořizovány fotografie nebo audiovizuální záznamy. Svou účastí dáváte najevo svůj souhlas s focením a nahráváním vaší osoby. Fotografie a videa mohou být následně použity k další propagaci pořadatele.

Termíny

  • St 21.6.2023 — Ne 27.8.2023

Vstupné

Místo konání

Galerie Kaple

Pořadatel

Galerie Kaple

Videa

Obrázky