CZECH PRESS PHOTO
2016

Soutěž Czech Press Photo je obdobou mezinárodní soutěže World Press Photo, která mapuje nejzásadnější události uplynulého roku pomocí objektivů fotoreportérů. Vznikla v roce 1995 z iniciativy fotografických publicistů Daniely Mrázkové a Vladimíra Remeše a od 21. ročníku se ředitelkou soutěže stala fotografka a galeristka Veronika Souralová, která soutěž oblékla do nového kabátu a otevřela nové centrum s výstavními prostory, archivem snímků ze soutěže i street artovou galerií.

Hlavním smyslem soutěže i výstav je umožnit veřejnosti být očitými svědky událostí uplynulého roku a umožnit publicitu tomu, co má ve zkomercializovaných médiích malou nebo žádnou šanci. Zároveň je to snaha motivovat novináře-fotografy a podporovat rozvoj samotného fotožurnalismu. Fotografie je hlubším ponorem pod povrch tématu, jelikož pracuje s velkým dobrodružstvím, zprostředkovává svědectví o životě a o problému. Dává také možnost intenzivně prožít radost, smutek, strach, hněv, znechucení i překvapení v nejvypjatějších okamžicích života lidí všech částí světa a učinit nás být součástí příčin projevů těchto citů.

Fotografie nejenže má snahu zaregistrovat fakta, ale svými city, charakterem, vzděláním a celou svou osobností vstupuje do děje, aby jej co nejvěrněji interpretovala.

Czech Press Photo podporuje zájem o fotožurnalismus jako prostředek mezilidského poznání a porozumění. Úspěch v soutěži a účast na výstavě se pro fotografy staly otázkou prestiže. Po dobu své existence je Czech Press Photo jednou z nejpopulárnějších kulturně-společenských událostí v České republice.

Hodnotí se zejména novinářská kvalita, informativnost, pohotovost, aktuálnost i estetická stránka snímků. Celkově se letos soutěžilo v deseti kategoriích, tři kategorie má video. Jednalo se o kategorii AKTUALITA, LIDÉ, O KTERÝCH SE MLUVÍ, KAŽDODENNÍ ŽIVOT, SPORT, PORTRÉT, PŘÍRODA, VĚDA A ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ, UMĚNÍ A KULTURA. Vedle tradičních kategorií byly letos hodnoceny navíc nové kategorie. PROBLÉMY DNEŠNÍ DOBY dokumentaristicky zpracovává závažné problémy doma i ve světě, které volají po řešení a kategorie LIFESTYLE nabízí stylizované fotografie módy, designu a reklamy. Nedílnou součástí výstavy jsou již třetím rokem video příspěvky, které měly letos v soutěži hned tři samostatné kategorie: AKTUALITA A REPORTÁŽ, FEATURE a nově navíc INVESTIGATION.

Dále se každoročně vyhlašuje CENA UNHCR, GRANT PRAHY pražského primátora, Cena ČTK (České tiskové kanceláře), CANON JUNIOR AWARDS (cena pro mladé fotografy do 25 let), Cena PICTOART, CENA DĚTÍ, CENA VÝBORU DOBRÉ VŮLE (Nadace Olgy Havlové „Můj život s handicapem“), CENA DIVÁKŮ a CENA FOTONOVA.

Do 22. ročníku se přihlásilo 349 fotografů, kteří do soutěže poslali dohromady 5861 snímků. Počet přihlášených autorů se oproti loňskému ročníku zvýšil o 58, počet soutěžních fotografií vzrostl o 2150. Videosekce se zúčastnilo 25 autorů, kteří poslali 41 videí.

Poprvé se mohly ve 22. ročníku Czech Press Photo do soutěže přihlašovat jednotlivé fotografie a videa pouze elektronicky. Soutěžit mohl každý, kdo má trvalé bydliště v Česku nebo na Slovensku. A to jak vydavatelé, agentury, odborné školy, tak i volní fotografové. Vítězily jak jednotlivé fotografie, tak série fotografií.

Titul “Fotografie roku” se uděluje fotografii, kterou mezinárodní porota soutěže hodnotí nejlépe z hlediska novinářských kvalit (aktuálnosti, informativnosti, výmluvnosti, pohotovosti), má vynikající estetickou úroveň a symbolizuje závažné téma roku.

Hlavní cenu Křišťálové oko s odměnou 120.000 korun 22. ročníku získal snímek ilustrující současný stav politické kultury. Autor snímku Michal Šula z vydavatelství MAFRA zachytil protesty při návštěvě čínského prezidenta v České republice. Fotografie, které dominuje postava zahalená v české vlajce a padající transparent hájící lidská práva, ukazuje potyčku příznivců prezidenta a zastánců lidských práv. Michal Šula fotografii studoval v rámci pomaturitního studia na Pražské fotografické škole. Od roku 2001 pracoval jako fotoreportér ve Večerníku Praha a od roku 2004 je zaměstnán v pražské regionální redakci deníku MF DNES. Věnuje se především sportovní a reportážní fotografii. V soutěži Czech Press Photo již získal v roce 2007 1. cenu a v roce 2006 2. cenu v kategorii Lidé, o nichž se mluví.

 

„Fotografie kombinuje aktuální společenské téma s výrazným obrazovým řešením. Ačkoliv snímek zachycuje konkrétní situaci, má symbolický obsah a ikonické kvality, kterými dalece přesahuje pouhý záznam reality. Fotografie symbolizuje střet hodnot demokratického světa s čínskou realitou a ilustruje současný stav domácí politické kultury. Snímek zobrazuje organizované narušení protestu, rudé vlajky, fyzické napadení a znepokojující radost z násilí, k zemi padající transparent s nápisem Human Rights, to vše umocněné zobecňující anonymitou hlavního aktéra fotografie. Tato plejáda symbolů v atraktivní dynamické kompozici s převládající červenou barevností a aktuálností tématu jsou hlavními důvody, proč se právě tento snímek stal fotografií roku 2016,“ vyjádřila se ke snímku mezinárodní porota.

 

Během existence soutěže Czech Press Photo zasedly v mezinárodních porotách již desítky významných osobností- fotografové, editoři, art direktoři, šéfredaktoři, ředitelé mediálních agentur, kritici a galeristé.

Mezinárodní porota pro fotografii zasedla ve složení: Ron HAVIV fotograf VII Photo Agency, USA; Petr JOSEK ­ předseda poroty, fotograf, ČR; Ed KASHI fotograf VII Photo Agency, USA; Eda KAUBA – kreativní ředitel v agentuře Havas, ČR; Antonín KRATOCHVÍL ­ spoluzakládající fotograf VII Photo Agency, ČR, USA; Filip LÁB – pedagog, ČR; Herbert SLAVÍK – fotograf, ČR; Tamas SZIGETI ­ fotograf, prezident Association of Hungarian Press Photographers, Maďarsko ; Líba TAYLOR – fotograf, ČR.

Složení české poroty video sekce:

Josef HARVAN  ­  předseda poroty, režisér, scénárista a  producent;  Martina HYNDRÁKOVÁ  ­ partnerka mediální agentury Starlem; Miro ŠVOLÍK ­ fotograf; Jan VANIŠ ­ kameraman a fotograf.

 

K nejsilnějším tématům letošního ročníku patří nejenom utečenecká krize, ale třeba i válka v Sýrii, protesty proti návštěvě čínského prezidenta, Paříž po loňském teroristickém útoku či rušení dolů v severních Čechách. Oproti minulým ročníkům dala tentokrát porota větší prostor pozitivněji laděným snímkům, protože život není jen o dramatických či jinak vyhrocených událostech ale umí být také zábavný a krásný. Nechybí proto ani snímek našeho olympijského hrdiny Lukáše Krpálka, série fotografií ze zájezdu Divadla Járy Cimrmana, trio zpěvaček Sestry Ježkovy, které žijí jen swingem či úchvatné fotografie naší i exotické přírody. 

 

Více o soutěži: CZECH PRESS PHOTO

 

Kurátor výstavy: Leszek Wojaczek


 

DOPROVODNÉ PROGRAMY

22. 6. 2017 18.00 hod. vernisáž výstavy v rámci zahájení festivalu Valašský špalíček 2017, Open space

23. 6. 2016  13.00 - 23.00 hod. Open space v rámci festivalu Valašský Špalíček

28. 6. 2017 17.00 hod. Současná fotografie, studio pro rodiny

29. 6. 2017 14.30 hod. komentovaná prohlídka výstavy s kurátorem Czech Press Photo

30. 6. 2016 18.00 hod. historie Czech Press Photo– prezentace, fotografie, filmy

1. 7. 2017 15.00 hod. setkání fotografů, cyklus přednášek a prezentací v rámci výstavy Czech Press Photo

4. 7. 2016 18.00 hod. historie Czech Press Photo, prezentace

6. 7. 2017 14.30 hod. video a krátký film Czech Press Photo workshop

15. 7. 2016 17.00 hod. Současná fotografie, open studio pro rodiny

19. 7. 2016 19.00 hod. Černobílá fotografie, workshop

21. 7. 2017 16.00 hod. komentovaná prohlídka s kurátorem výstavy

26. 7. 2017 v 17.00 hod. Koláž- souvislosti a juxtapozice

Workshop pro všechny, kteří rádi tvoří z fotografií. Po krátkém úvodu spojeném s projekcí, který účastníky seznámí s technikou koláže bude následovat volná tvorba ve stylu vystřihni a nalep. Pro všechny to bude příjemně strávený podvečer. Workshop povedeí BcA.František Balabán, který Vám bude k dispozici včetně své asistentky. 

29. 7. 2017 13.00 - 17.00 hod. open space Czech Press Photo

4. 8. 2017 15.00 hod. setkání fotografů, cyklus přednášek a prezentací

12. 8. 2017 13.00 hod. workshop k výstavě

15. 8. 2017 14.30 hod. lektorský program: Barva ve fotografii.

17. 8. 2017 v 18.00 hod. Dokumentární fotografie Roberta Goláně

Beseda s projekcí dokument fotografií zachycující život lidí na valašských samotách, časosběrné portréty a momenty z cest.  

28. 8. 2017 přednáška s projekcí: World Press Photo

31. 8. 2017 dernisáž výstavy, poslední odpoledne s výstavou Czech Press Photo.

 

 

Na akci mohou být pořizovány fotografie nebo audiovizuální záznamy. Svou účastí dáváte najevo svůj souhlas s focením a nahráváním vaší osoby. Fotografie a videa mohou být následně použity k další propagaci pořadatele.

Termíny

Místo konání

Galerie Kaple

Pořadatel

Galerie Kaple