Jaroslav Koléšek
MISIONÁŘ, KAZATEL A BOŽÍ MLÝN
Studium:
- 2009 – 2012 Akadémia umení, Fakulta výtvarných umení, Banská Bystrica , doktorandské studium
- 1992 – 1997 Katedra výtvarné tvorby PF Ostravské univerzity, (ateliér sochy – ak. soch. M. Kotrba)
- 1988 – 1992 SUPŠ Brno,
Vybrané samostatné výstavy:
- 2017 Podivné zprávy, Galerie Caesar, Olomouc
- 2016 Z hlubin, Galerie města Trutnova, Trutnov
- 2016 Rezistence, Galerie Půda, Český Těšín, (s A. Hudečkem)
- 2015 Mostra z Ostra, Galerie města Třince, Třinec
- 2013 Ze všech stran, Galerie Sokolská 26, Ostrava
- 2012 Objekty, Lašské muzeum, Kopřivnice
- 2011 Vzdušný prostor, Galerie Beseda, Ostrava
- 2010 Archeologie stroje, Galéria FX, Akadémia umení, Banská Bystrica(SK)
- 2008 Glass waves , Galerie Langův dům, Frýdek Místek
Anotace:
Být pedagogem není věcí tolik faktickou jako věcí průvodcovství. Být umělcem není často o tom, co reálně vytváříte, ale o tom, jak se umíte okolo sebe dívat. A být sochařem, ať již jakkoli monumentálním, je často o tom umět sám sebe minimalizovat, jak jen je to možné. Jaroslav Koléšek dokázal pozoruhodným způsobem obsáhnout všechny výše uvedené role. Co je však podstatnější, název výstavy je určitou fragmentací jeho životní a autorské cesty v čase, životě a autenticitě výpovědi. Od Hané, kde vyrůstal, přes Brno, Ostravu, Valašské Meziříčí a znova Ostravu trpělivě absorboval vjemy a momenty. Každé z těchto míst se nějakým způsobem propsalo do jeho díla. Avšak na některých těchto místech se z umělce vnímatele stal misionář. Ne nutně v ryzím slova smyslu. Nijak invazivně. Jen jako jasný a přirozený předstupeň kazatele, který své hlavní poselství (sochu) žije. Je možné být kazatelem bez toho, aby byl člověk misionář. Je však prakticky nemožné být misionářem, aniž by byl člověk kazatelem. A je pak v podstatě vyloučené, aby člověk dokázal skutečně vyučovat sochu, aniž by nebyl misionářem, kazatelem a sochařem. A co nad tím vším stojí? Absolutní a svrchovaná spravedlnost. Neodvratný boží proces, který nám podle všeho vyměří, zda mělo smysl, že jsme zde žili. Konceptuální myšlenka se zhmotňuje do prostorové formy s úctou k technice a řemeslu, s pokorou, přesvědčením, entuziasmem, vírou a životem. Být sochařem znamená dívat se a soustředěně kázat to, čemu naprosto věřím, až do momentu, kdy vše bude vším.
Kurátorský tým: Jan Kudrna, Leszek Wojaczek
Jaroslav Koléšek se od počátku své souvislé tvorby datované do poloviny 90.let řadí k předním sochařům domácí scény. Částečně vychází ze syntézy přístupů jeho vedoucích pedagogů (Stanislav Hanzík, Marius Kotrba), ale také z potřeby mimořádné řemeslně-technické úrovně zpracovaných témat. Koléšek je fascinován industriálním světem. Technikou, která je často vojenské povahy. Nejde však o plochý obdiv komplexního stroje, nebo naopak pouze jeho tvaru. Je trvale fascinován samotnou ambivalencí těchto projevů lidské tvořivosti. Dokáže tyto stroje zcela přirozeně ironizovat, zbavovat je primárních funkcí, vystavovat je působení času a v konečném důsledku relativizovat samotnou filozofickou podstatu jejich vzniku.
Na akci mohou být pořizovány fotografie nebo audiovizuální záznamy. Svou účastí dáváte najevo svůj souhlas s focením a nahráváním vaší osoby. Fotografie a videa mohou být následně použity k další propagaci pořadatele.